Archive for September, 2013

Jessie is top woman in Oldbury 10

Monday, September 30th, 2013

RUUNING the event for the 15th time Chris Hollinshead finally made it to top spot in the Oldbury on Severn 10 miles road race.
The Staffordshire runner had previously had a best of second place but with reigning champion Michael Johnson absent it left the way clear for Hollinshead who just had enough to hold off in-form Bristol & West AC runner Andrew Cooke.
Third went to Westbury Harriers’ Robin Phillips, who had the extra bonus of being named Avon champion.
Leading woman was B&W’s Jessie Sanzo from Westbury’s Lucy Richens, who won the county title.
There were just 150 runners which was well down in recent years.
Men: 1 Chris Hollinshead (Staffs) 57:00; 2 Andrew Cooke (B&W) 57:32; 3 Robin Phillips (WH) 59:48. Teams: 1 Bristol & West AC.
Women: 1 Jessie Sanzo (B&W) 60:36; 2 Lucy Richens (WH) 63:13; 3 Samantha Harriers (Chep) 65:21. Teams: 1 Chepstow.

The Cracker is close to 2000 limit

Monday, September 30th, 2013

WITH close to 1,900 runners already registered and a race capacity of 2000 entries for the Weston Christmas Cracker are expected to close very shortly. For further details see the website at: www.westonac.co.uk

Defiant Kate recovering from seventh ankle op

Monday, September 30th, 2013

KATE Reed won’t forget her 31st birthday last week in a hurry as the Bristol & West Olympian was at home in Clevedon recovering from having a seventh operation on her ankle.
Runners with lesser resolve and dedication would have long quit the sport but Reed, who represented Great Britain in the 10,000m at the 2008 Olympics in Beijing, is still determined to make a comeback in the sport she loves so dearly.
Everyone at the Easy Runner blog wishes her well.

Lucy is back home in the west country

Friday, September 27th, 2013

BRISTOL & West AC runner Lucy MacAlister who has spent the past few years living in London, has returned home to Somerset.
The Wellington-born runner has set up home with her family, including second child Gracie born five months ago, in the village of Appley on the Somerset-Devon border.
MacAlister finished ninth in the recent Bristol half marathon which she said was a fair reflection of her current fitness but she will be looking to make further progress when she tackles the new-look Great West Run next month.

Cooke hoping to be in the mix at Oldbury 10

Friday, September 27th, 2013

THE 28th Oldbury on Severn 10 miles road race on Sunday looks like being wide open.
With former champion Michael Johnson not entered in-form Bristol & West AC runner Andrew Cooke will start among the favourites for the popular race which is hold over a flat and fast figure of eight course on the banks of the River Severn in south Gloucestershire.
Also entered is the consistent Mike Blackmore of Bitton Road Runners as is former runner-up Chris Hollinshead of Stafford.
The women’s field includes Westbury Harriers’ team captain Tamsin Chick and Bristol & West’s improving Jessie Sanszo and it would be no surprise if regular local racer Annabel Granger is also on the start line.
Entries will be accepted on the morning from 8.30am to 10 with the race, which also incorporates the Avon Championships, getting underway at 10.30. For further details see the website at: www.thornburyrunningclub.co.uk.

* OTHER road races in the west on Sunday include the Mells Scenic 7 (www.fromerunningclub.org.uk) and the Cirencester Park 10k (www.cirencester-ac.org.uk) while off-road there are the Brinkworth 10k in Wiltshire (www.brinkworth.info), the Doone 10 in north Devon (www.northdevonroadrunners.com) and the Forest of Dean half marathon (www.forestofdean-halfmarathon.co.uk).

Wylie leads the west fast men in relays

Friday, September 27th, 2013

PHIL Wylie took the individual honours with the fastest time of the day in the Midland Counties Six-Stage Road Relays and his 17mins 44secs was not only the fastest overall but fastest of the west country contingent.
Interesting to note that former Westbury Harrier and UWE student Rob Galt, now running for Stroud AC, was third fastest on the day with 17:55 while third quickest time came from Bristol & West AC track specialist Dan Studley with 18:10.

Olivia sparkles for North Somerset kids

Friday, September 27th, 2013

A terrific run by youngster Olivia Burton saw North Somerset AC clinch a thrilling victory in the under 13 girls’ race at the Midland Counties Young Athletes’ Road Relay Championships.
Running the third and final stage Burton took over in fourth place after solid opening runs by Harriet Emery and Lauren Ashurst but far from being daunted she rose to the occasion for a notable triumph.
Westbury Harriers were given a great start when Ellie Hobbs brought them home in first with the fastest time of the day overall with a sparkling 14mins 25secs. Anne Jones and Isobel Parry provided solid support to finish third.
North Somerset also made the podium in the under 15 girls’ race with the trio of Alice Davies, Ellie Wallace and Jasmin Emery finishing runner-up by nine seconds.
The Westbury squad of Ellie Leather, Hannah Hobbs and Rosie Allen all ran well and just missed third place by ten seconds.
In the under 15 boys’ race the North Somerset AC squad of Ben Cureton, Oscar Rogers and David Warnes finished fourth with the Bristol & West AC trio of Keiron Dunkley, Hugh Sadler and Jack Flower seventh.

Under 13 girls: 1 North Somerset AC 46:13 (Harriet Emery (4) 15:09; Lauren Ashurst (4) 15:44; Olivia Burton (1) 15:20); 2 Charnwood AC 46:21; 3 Westbury Harriers 47:45 ( Ellie Hobbs (1) 14:25; Anne Jones (3) 16:24; Isobel Parry (3) 16:56).
9 Bristol & West AC 49:51 ( Nancy Dineen (5) 15:25; Olivia Crofts (9) 17:36; Jessica Frazer (9) 16:50). 26 teams finished.
Fastest: 1 Ellie Hobbs (WH) 14:25; 4 Harriet Emery (NSAC) 15:09; 6 Olivia Burton (NSAC) 15:20; 7 Nancy Dineen (B&W) 15:25.
Under 15 girls: 1 Charnwood A C 42:55; 2 North Somerset AC 44:04 (Alice Davies (1) 14:19; Ellie Wallace (1) 14:19; Jasmin Emery (2) 15:26); 3 Birchfield Harriers 44:10; 4 Westbury Harriers 44:20 ( Ellie Leather (6) 15:07; Hannah Hobbs (4) 14:31; Rosie Allen (4) 14:42).
Westbury Harriers ‘B’ 48:52 (Georgia Taylor (10) 15:40; Sophie Reed (7) 15:56; Emma Tomes (9) 17:16). 23 teams finished.
Fastest: 1 Lucy Jones (Charn) 14:10; 2 J Rattray (Charn) 14:19; 3= Ellie Wallace & Alice Davies (NSAC) 14:19; 8 Hannah Hobbs (WH) 14:31; 10 Rosie Allen (WH) 14:42.
Under 17 women: 1 Charnwood AC 42:22. Incomplete: Westbury Harriers (Emma Jones (11) 16:10); Bristol & West AC (Jessica Monk (12) 16:54).
Under 13 boys: 1 Birchfield Harriers 44:17.
18 Bristol & West AC B 51:21 (D Marshall (11) 15:50; Dylan Quibell (16) 17:27; Harry Feehily (18) 18:04); 19 Bristol & West B 54:17 (N Marchant (19) 17:36, Robert Kiekuth (19) 20:05, S Harding Hill (19) 16:36).
Fastest: 1 Hallam Cox (Solihull) 14:02; 20th D Marshall (B&W) 15:50.
Under 15 boys: 1 Charnwood AC 39:51; 2 Leicester 40:37; 3 Birchfield 40:59; 4 North Somerset AC 41:22 ( Ben Cureton (7) 13:32; Oscar Rogers (5) 14:15; David Warnes (4) 13:35); 7 Bristol & West AC 43:21 ( Keiron Dunkley (11) 14:01; Hugh Sadler (8) 14:16; Jack Flower (7) 15:04); 9 Bristol & West AC B 43:46 (Billy Cochrane (14) 14:27; Anton Mills (10) 14:41; Kyle Haynes (9) 14:38).
Fastest: 1 Tom Dodd (Birch) 12:40; 8 Ben Cureton (NSAC) 13:32; 11 David Warnes (NSAC) 13:35; 17 Kieron Dunkley (B&W) 14:01; 19 Oscar Rodgers (NSAC) 14:01; 20 Hugh Sadler (B&W) 14:16.
Under 17 men: 1 Leicester 38:28.14 Bristol & West AC 42:38 (Corey Haynes (20) 14:01; S O’Connell (18) 14:39; Henry Cochrane (14) 13:58).

In-form Christofi continues great start to season

Wednesday, September 25th, 2013

THREE days after celebrating his first senior medal with second place in the Midland Road Relays Bristol & West AC junior Will Christofi won the opening race in the Pomphrey Sorts 5k winter series.
Under orders from coach Dave Bedwell to take it easy Christofi didn’t have to work too hard for victory as he finished 32 seconds clear of clubmate Torran Elson with Will Russell completing a B&W clean sweep.
Top woman was Caitlin Lloyd, who was making her debut for B&W followed by Carla Reese (unattached) with Ellen Harrison flying her University colours in third.
There were 79 finishers.

1 16.02 William Christofi Bristol & West SM
2 16.34 Torran Elson Bristol & West SM
3 16.37 Will Russell Bristol & West SM
4 16.43 Jarlath McKenna Bristol & West SM
5 16.53 Anthony Glover Westbury Harriers SM
6 17.46 David Hobbs Westbury Harriers M45
7 17.50 Malcolm White Westbury Harriers M45
8 17.54 Matt Burns Southville RC SM
9 17.55 Olly Sheppard Team Bath SM
10 18.01 Peter Gandon Bristol & West SM

Mitchell’s pressure-run clinches relay bronze

Sunday, September 22nd, 2013

STEVE Mitchell took Bristol &West AC from fourth into third on the last stage as he over-hauled Heanor Running Club’s final runner.
Fellow 1500m runner Dan Studley had given the cub a great start with fourth on the opening stage but a below-par run by Adam Speake saw the team drop to seventh.
With men to chase Phil Wylie tore through the field to clock the fastest time of the day and lift Bristol back up to fourth at the half-way point.
Junior Will Christofi ran impressively on his senior debut to maintain fourth and international duathlete/triathlete Oli Mott closed the gap on the leading tri on the penultimate stage to set up Mitchell for the grand finale.
In contrast it took the fastest time of the day to snatch victory away from defending champions Bristol & West AC in the senior women’s event.
After the opening three stages the trio of Charlotte Green, Anna Burton and former GB junior international Annabel Gummow, who had clocked the fifth fastest day time of the day, had taken B&W into the lead.
At her very best Kate Gooodhead might have stood a fighting chance of holding off Juliet Potter but the inspired Charnwood runner tore around the course in a time of 14mins 18secs for the fastest of the event – and 45 seconds quicker than Gooodhead.
Men’s 6-stage: 1 Coventry Godiva 1:50.49; 2 Notts C 1:51.04; 3 Bristol & West AC 1:5130 (Daniel Studley (4) 18:07; Adam Speake (7) 19:42; Philip Wylie (4) 17:44; Will Christofi (4) 18:55; Oliver Mott (4) 18:45; Steve Mitchell (3) 18:17).
West clubs: 8 Cheltenham And County Harriers ‘A’ 1:56:33

Rhys Park (6) 18:15
Darren Jordan (9) 19:46
John Parker (8) 18:46
Anthony Bailey (7) 20:01
Phil Beastall (9) 19:44
William New (8) 20:01

9 Stroud & District Ac 1:57:09

Robert Galt (1) 17:55
B Halliwell (6) 19:34
Tom Russell (6) 18:44
G Robinson (9) 21:02
Matthew Withey (7) 18:38
Matthew Doyle (9) 21:16

23 Severn Ac ‘A’ 2:04:12

Harry Bishop (23) 19:17
Matt Atkins (22) 20:37
Kyran Hale (23) 21:01
Mark Keeling (25) 20:56
James Rose (23) 21:01
A Blackburn (23) 21:20
78 Clevedon Ac 2:38:02

Nigel Chairman (86) 23:55
Dave Bray (96) 35:05
Kev Neads (96) 25:15
James Cridland (92) 25:21
SImon Hawkes (87) 25:27
Ben Hides (78) 22:59

Incomplete Teams:

Team Bath Athletics Club

Alex Carter (11) 18:42
Daniel Jones (15) 20:04
Anupam Das (12) 19:19
Tom Dudden (12) 20:24
David Coales (11) 20:06

Bristol & West Ac (est. 1882) ‘B’

KulaPrzezwansk (46) 20:49
Andrew Cooke (31) 19:53
Matthew Krelle (24) 20:14
Robin Lane (24) 20:52
Samuel Bedwell (38) 24:53

86 team finished.
Fastest times: 1 Phil Wylie (B&W) 17:44; 2 Ben Livesey (Birch) 17:52; 3 Rob Galt (Stroud) 17:55.
Others: 10 Dan Studley (B&W) 18:07; 13 Rhys Park (Chelt) 18:15; 14 Steve Mitchell (B&W) 18:17.

Women’s 4-stage: 1 Charnwood 61:08; 2 Bristol & west AC 61:42 (Charlotte Green (10) 15:57; Anna Burton (3) 15:48; Annabel Gummow (1) 14:54; Kate Goodhead (2) 15:03); 3 Brchfield Harriers 62:34.

4 Stroud And District Ac ‘A’ 1:06:01

Gwen Kinsey (11) 15:59
Jo Fifield (8) 17:16
Jane Wassell (6) 16:33
Naomi Eaton (4) 16:13
12 Bristol & West Ac (Est. 1882) ‘B’ 1:07:52

V McConnell (17) 16:47
Clare Hodgson (14) 16:55
Julia Belyavin (9) 16:31
Ellen Harrison (12) 17:39

14 Westbury Harriers ‘A’ 1:08:15

E Smith (20) 16:53
Zoe Barber (10) 16:31
Kelly Winstone (13) 17:41
Lucy Richen (14) 17:10
75 teams finished

Incomplete:
Stroud And District Ac ‘B’

C Griffiths (41) 18:16
ShearerManning (37) 18:34
Kath Moreton (41) 22:17

Westbury Harriers ‘B’

Tamsin Chick (35) 17:51
Bridget White (28) 17:54

Bristol & West Ac (Est. 1882) ‘C’

C Stevinson (19) 16:51

Fastest: 1 Juliet Potter (C’wood) 14:18; 2 Rebecca Stra (Birch) 14:19; 3 Jane Potter (C’wood) 14:37; 4 A Richardson (Birch) 14:43; 5 Annabel Gummow (B&W) 14:54.
Others 7 Kate Goodhead (B&W( 15:03; 13 Ana Burton (B&W) 15:48; 20 Charlotte Green (B&W) 15:57; 22 Gwen Kinsey (Stroud) 15:59; 25 Naomi Eaton (Stroud) 16:13.

Galt’s run is a real gem

Sunday, September 22nd, 2013

DID Rob Galt enjoy one of his best ever runs in the road relays on Saturday?
Now running for Stroud & District AC the former Westbury Harrier broke 18 minutes on stage one to bring his cub home in first place.
Galt’s time of 17mins 55secs was the third quickest of the day and I reckon that adds up to one of his best ever runs.

9 Stroud & District Ac 1:57:09

Robert Galt (1) 17:55
B Halliwell (6) 19:34
Tom Russell (6) 18:44
G Robinson (9) 21:02
Matthew Withey (7) 18:38
Matthew Doyle (9) 21:16


godaddy counter